Teatr Tańca

Teatr Tańca2019-02-18T11:45:29+02:00

Project Description

Teatr Tańca Szofar powstał we wrześniu 2018 r. przy parafii św. Klemensa w Ustroniu. Opiekunem grupy jest ks. Mirosław Szewieczek, reżyserem i choreografem – Agnieszka Wizner (pedagog, instruktor tańca, reżyserka wielu spektakli tanecznych, założycielka Teatru Tańca Memento).

Teatr ma charakter ewangelizacyjny. Grupa, poprzez spektakle taneczne, pragnie opowiadać ludziom o Bogu i wierze, przedstawiając te rzeczywistości w niekonwencjonalny sposób.

Tancerze do swoich widowisk wykorzystują różne techniki tańca, takie jak: elementy street dance’u, jazz, taniec współczesny. Nieodzowną częścią ich spektakli jest również gra świateł.

Obecnie grupa jest w trakcie przygotowywania spektaklu „Plagi”. Inspiracją do jego stworzenia były plagi egipskie, jednak przedstawienie Teatru Tańca Szofar ukazują je w nieco innej odsłonie.

A co znaczy słowo SZOFAR?

To instrument dęty używany w judaizmie. Ma charakter liturgiczny. To rodzaj rogu, który nawiązuje do historii ofiarowania Izaaka przez jego ojca – Abrahama. Dlatego był wykonywany z rogu baraniego.

Szofar pojawia się w opisach biblijnych. Za jego pomocą obwieszczano ważne wydarzenia np. zbliżanie się niebezpieczeństwa, rozpoczęcie/zakończenie wojny, początek postu lub roku jubileuszowego. Był też używany w Świątyni Jerozolimskiej w celach liturgicznych.