Project Description

Realizacja projektu została zakończona.

Mały chłopiec podnosi jakieś przedmioty wyrzucane na plażę na brzeg morza i wrzuca do morza. Jakiś człowiek zbliżył się do niego i zobaczył,  że tymi przedmiotami, które wrzucał do morza, były rozgwiazdy.

– Dlaczego wrzucasz te rozgwiazdy do wody? – zapytał.

– Jeżeli rozgwiazdy zostaną na plaży, kiedy woda odpłynie, a słońce będzie świeciło wysoko na niebie, wszystkie poumierają. – odpowiedział  chłopiec.

– To jest bzdura. Jest tysiące kilometrów plaży i miliony rozgwiazd morskich. Nie myślisz chyba, że przez to co robisz możesz cokolwiek zmienić, że to ma jakiekolwiek  znaczenie ?

Młody człowiek podniósł następną  rozgwiazdę, milczał głęboko przez chwilę i powiedział, wrzucając ją w fale morskie: „To ma znaczenie dla tej jednej, którą teraz wrzucam.”

 „Pomagam, bo lubię!”

Program „Starszy Brat Starsza Siostra” realizowany jest w fundacji od września 2009.

Ideą programu jest stworzenie relacji pomiędzy wolontariuszem (mentorem) a dzieckiem pochodzącym z rodziny dysfunkcyjnej. Forma takiej pracy, opartej na związku z troskliwą i opiekuńczą osobą,  pomoże młodemu człowiekowi w przyswajaniu właściwych postaw, może uczyć pozytywnego postrzegania samego siebie i swojej przyszłości; szukania wartości takich, jak: troska, sprawiedliwość społeczna, uczciwość i odpowiedzialność. Zachęci i zmotywuje dziecko do nauki. Program pozwala odnaleźć się w społeczeństwie, otwiera przed nim świat, który nie był mu do tej pory znany. Pokazuje, że można żyć inaczej.

Wolontariusze to ludzie młodzi, gotowi bezinteresownie ofiarować siebie, swój czas, doświadczenie życiowe drugiemu młodszemu człowiekowi, który jest w potrzebie.

Praca wolontariusza z dzieckiem trwa cały rok szkolny, spotkania odbywają się raz w tygodniu (1,5 – 2 h). Ten czas przeznaczony jest na wspólne poznanie się, zabawę czy też naukę (w zależności od potrzeb danego dziecka).

starszy_brat_intext_small

Aby zostać wolontariuszem programu, trzeba:

  • mieć  16 –  25 lat,
  • lubić pracę z dziećmi,
  • być otwartym i odpowiedzialnym,
  • ukończyć szkolenie prowadzone przed koordynatorów programu,
  • wyrazić chęć współpracy na okres całego roku szkolnego.

Wolontariusze programu „Starszy Brat Starsza Siostra” otrzymają zaświadczenie o ukończeniu szkolenia oraz zaświadczenie o pracy w charakterze wolontariuszy.

 Tematyka szkolenia:

  • Blok I – integracja grupy, misja programu,
  • Blok II – „ja” w programie,
  • Blok III – młodszy brat, młodsza siostra – „dziecko” w programie,
  • Blok IV – budowanie kontaktu wolontariusza z dzieckiem,
  • Blok V – rozwiązywanie sytuacji trudnych, zasady współpracy wolontariusza z koordynatorem.

Jeśli jesteś zainteresowana(–y) współpracą, skontaktuj się z koordynatorką programu. Poinformujemy Cię o terminie najbliższego spotkania.

Agnieszka Mrozińska

e-mail: agamroz@hotmail.com