Project Description

Realizacja projektu została zakończona.

Kilka lat temu w  Fundacji „Drachma” realizowaliśmy projekt „Razem bez granic. Spolu bez hranic”, który obejmował współpracę z przyjaciółmi ze Słowacji. Realizacja tego pomysłu pozwalała na integrację osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi z jednej strony, a z drugiej było to odkrywanie nowych kultur i wzajemne ubogacanie się. Projekt zaoowocował wieloma wartościowymi wydarzeniami w naszej Fundacji.

Ponieważ od roku prowadzimy zajęcia języka włoskiego, na które uczeszczają między innymi osoby niepełnosprawne, jesienią 2014 roku zrodził się  kolejny pomysł nawiazania współpracy naszej Fundacji ze Stowarzyszeniem niepełnosprawych „Il Girasole” w Latinie we Włoszech i otwarcia się na kulturę włoską.

Zaczęliśmy wymieniać między sobą różne ciekawe pomysły, prezentacje, pierwsze konwersacje po włosku drogą elektroniczną.

Pragniemy bardzo odwiedzić naszych przyjaciół we Włoszech jak również gościć ich w Polsce. Chcemy, aby projekt stworzył nowe możliwości  rozwojowe dla wszystkich.

Wierzymy, ze nasza współpraca będzie owocować i rozwijać się w przyszłości na różnych płaszczyznach, dając możliwość zawiązania przyjaźni, dzielenia się doświadczeniami, odkrywania coraz głębiej Boga jak również poznawania polskiej i włoskiej kultury, historii oraz żywego języka.

Anna Skotnicka – tel.: +48600998131, e-mail: skotniccy@drachma.org.pl

Katarzyna Gembala – tel.: +48508859393, e-mail: kgembala@poczta.onet.pl

Razem bez granic – Spolu bez hranic 2010 rok

Budowanie jedności przez Waszą fundację w projekcie „Młodzież bez granic” przekroczyło nawet granicę państw…
– Tak. Choć trzeba powiedzieć, że początkowo nie myśleliśmy, że spotkamy się ze Słowakami i będziemy realizować projekt transgraniczny. Poznaliśmy jednak ks. Błażeja z Namestowa, w tym samym czasie pojawiła się możliwość napisania programu unijnego i teraz młodzi Polacy z Bielska-Białej mogą na różnych płaszczyznach przyjaźnić się ze swymi słowackimi kolegami z Namestowa. Jakie będą owoce tej współpracy to jeszcze zobaczymy.
W projekcie bierze udział 50 Polaków i tyleż samo młodych ze strony słowackiej. Spotykamy się raz w Namestowie, raz w Bielsku. Na nasze spotkania zapraszamy także osoby niepełnosprawne, bo tak projekt jest zbudowany, by w spotkaniach brało udział 35 wolontariuszy i 15 niepełnosprawnych. Nie są to osoby, które szczególnie wybieramy, nie mamy jakichś szczególnych preferencji. Liczymy też na to, że Pan Bóg daje jakiś wewnętrzny bodziec i człowiek przychodzi na spotkanie. Nie mówimy sobie, że tylko takie lub inne stowarzyszenie może uczestniczyć w tych spotkaniach. Jesteśmy otwarci i taką wspólnotą chcemy pozostać, bo to jest ważne, by nie być środowiskiem hermetycznym. Projekt „Bez granic jest także taką otwartą propozycją.

Zobacz materiały filnowe projektu:

Razem bez granic 2010 Cz. 1/2
Razem bez granic 2010 Cz. 2/2: I mędzynarodowe warsztaty gospel

Artykrtykuły prasowe:

Podsumowanie projektu na łamach Gościa Niedzielnego