Akademia Seniora2024-06-12T22:06:13+02:00

Project Description

Realizacja projektu została zakończona.

AKADEMIA SENIORA

projekt dofinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na podstawie Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014- 2020.

Projekt Akademia Seniora (dawniej pod nazwą Łączymy Pokolenia) ma na celu integrację wewnątrz i międzypokoleniową. Uczestniczą w nim  seniorzy w wieku 60+ oraz dzieci i młodzież.

W ramach projektu organizowane są  cykliczne zajęcia edukacyjne, rekreacyjne, warsztaty tematyczne
i kulturalne  dla seniorów i młodzieży oraz prowadzenie grupy wsparcia dla seniorów, a także  wspólne wyjazdy. W trakcie realizacji projektu seniorzy dzielą się swoim doświadczeniem, wspomnieniami i mądrością życiową, a dzieci i młodzież energią, spontanicznością ciekawością świata. Nasz projekt zakłada wzrost aktywności fizycznej osób starszych, poprawę ich funkcjonowania psychicznego, angażowanie w aktywność rekreacyjną, turystyczną i kulturalną, nabycie nowych umiejętności, zagospodarowanie czasu wolnego, zbudowanie i podtrzymywanie więzi społecznych i międzypokoleniowych.

Projekt pozwala na zaprezentowanie swoich mocnych stron, uczy szacunku i tolerancji, wytrwałości, odpowiedzialności, konstruktywnego wykorzystania czasu wolnego, zbudowania więzi i relacji oraz nabycia nowych umiejętności i kompetencji. Wspólne zajęcia przeciwdziałają negatywnym stereotypom odnoszącym się do wieku i wzajemnym uprzedzeniom, jakie istnieją pomiędzy ludźmi młodymi i seniorami.

Uczestniczki i uczestnicy projektu są mieszkańcami Bielska-Białej i miast ościennych.


AKTUALNOŚCI

*** 2017/18 ***

W dniach 15 i 16 grudnia 2018 wspólnie świętowaliśmy wigilię Bożego Narodzenia. I to aż dwa razy 🙂 Najpierw odbyło się spotkanie pierniczkowe, czyli pieczenie, krojenie, robienie jedzonka i ubieranie choinki. Kiedy już wszystko było gotowe, spotkaliśmy się wszyscy razem, aby posłuchać Ewangelii, podzielić się opłatkiem, pobłogosławić sobie, zjeść zrobione pyszności i kolędować. Dodatkowo,  dzień późnniej nasze Seniorki świętowały wigilię w swojej grupie.
Galeria zdjęć


W ostatnich dniach starego, 2018 roku nasze Panie spotkały się, aby wykonać przepiękne ozdoby na nasz wigilijny stół oraz na choinkę – stroiki, lampiony i zawieszki.
Zobaczcie, jakie to cuda 🙂


22 listopada 2018 nasze Seniorki spotkały się, aby wspólnie zrobić kartki bożonarodzeniowe dla swoich bliskich. Jak zawsze, było wesoło i miło, a same kartki wyszły pięknie 🙂
Galeria zdjęć


10 października 2018 Seniorki wraz z Niepokonanymi uczestniczyły w spotkaniu naszych Przyjaciół – Ani i Andrzeja oraz Joli, którzy opowiedzieli o swojej wakacyjnej pieszej pielgrzymce do Santiago de Compostela. Opowieść uzupełnił pokaz slajdów okraszony lokalną muzyką. Wszyscy obecni goście mogli się też zapoznać z tzw. Paszportami Pielgrzyma (Credencial), które otrzymali nasi podróżnicy 🙂
Galeria zdjęć


*** 2017/18 ***

Dnia 1.06.2018 roku w ramach projektu Akademia Aktywnego Seniora zorganizowaliśmy wycieczkę w Pieniny.
Zwiedziliśmy zamek w Niedzicy, spłynęliśmy przełomem Dunajca, a zakończyliśmy spacerem w Szczawnicy.
Piękne okolice, słoneczna pogoda, sympatyczni ludzie i wspaniałe humory spowodowały, że wycieczka bardzo się udała.
Dziękujemy za cudowny dzień wszystkim uczestnikom i organizatorom.
Galeria zdjęć


W radosnych nastrojach i kolorowych, jesiennych kapeluszach wykonanych na zajęciach w fundacji, nasze seniorki zajęły II miejsce w konkursie podczas II Złazu Turystycznego „Złota Jesień Seniora”  na Klimczoku w dniu 13 września 2017, otwierając uroczyście Nowy Rok w Akademii Seniora.

      

Zachęcamy do obejrzenia reportażu z imprezy, który przygotowała Bielska Telewizja Internetowa:
http://www.tv.bielsko.biala.pl/zlaz_zlota_jesien_8382.html


*** 2016/17 ***

Maj 2017 wiosenne ognisko nad Zaporą w Wapienicy – galeria zdjęć


Zajęcia rękodzieła – pomoc w wykonaniu kartek wielkanocnych – galeria zdjęć


Wigilia Seniorów 2016 – galeria zdjęć


Dekoracje bożonarodzeniowe wykonane na zajęciach rękodzieła – galeria zdjęć


*** 2014/15 ***

Dnia 8 stycznia 2015 roku ukazał się artykuł w Kronice Beskidzkiej o naszym Projekcie „Łączymy Pokolenia”.

Opisane jest spotkanie Wigilijne dla seniorów, którym zakończyliśmy realizację projektu.

Kliknij na zdjęcie, aby powiękrzyć

W radosnych nastrojach i kolorowych, jesiennych kapeluszach wykonanych na zajęciach w fundacji, nasze seniorki zajęły II miejsce w konkursie podczas II Złazu Turystycznego „Złota Jesień Seniora”  na Klimczoku w dniu 13 września 2017, otwierając uroczyście Nowy Rok w Akademii Seniora.

Aleksandra Wawrzynek

tel. 606 404 763

Przejdź do góry